Co nám jóga přináší

Co nám jóga přináší

Zdraví je člověku dáno od narození. Současný člověk ale bohužel zapomíná, že zásoba zdraví není neomezená a chová se stále, jakoby byl nesmrtelný. Většina lidí buduje své životy tak, že tělo je pro ně nástrojem k vyplnění snů a dosažení cílů. Vše se odehrává tak, že v první polovině života člověk využívá tělo k dosažení svých cílů. Když tělo začíná „selhávat", je nucen vzít v úvahu jeho potřeby. Pokud je člověk vytrvale ignoruje, zastihne ho onemocnění, které rychle přinese porozumění.

Podrobně si popíšeme hlavní důvody, které přivádí moderního člověka co světa jógy.


Důvod č. 1: Zlepšení zdraví

Bohužel moderní medicína není schopna zabránit ztrátě zdraví, může vyléčit nemoc, dostat z potíží, ztlumit příznaky.
Jóga je nejúčinnějším způsobem, jak je možné si udržet a zlepšit zdravotní stav. Tento způsob není prověřován roky, ale tisíciletími.
K tomu, aby tělo bylo zdravé, je potřeba, aby každý orgán plnil svoji funkci, přijímal plnohodnotnou výživu a včas odstraňoval odpad. Jóga pomáhá eliminovat svalové napětí a křeče, poté se rozbíhá proces výživy a očišťování všech orgánů a tkání. Jóga zlepšuje metabolismus a vyrovnává krevní tlak. Zvyšuje odolnost a imunitu. Cvičením jógy se zvětšuje prostor v kloubech. To umožňuje jejich větší pohyblivost a díky přílivu krve a lymfy také pružnost a odolnost, což výrazně prodlužuje jejich životnost. Naše páteř bude díky józe pružnější a silná. Zmírní se bolesti zad a krku. Jóga navrací hormonální rovnováhu. Váha se vrátí do normálu. Jemná masáž během ásan stimuluje endokrinní žlázy. Ty začnou produkovat hormony v optimálním množství pro zdravé fungování organismu.

Důvod č. 2: Zbavit se stresu a nervových poruch

Rychlý rozvoj západní civilizace paradoxně vedl ke zvýšení neuropsychiatrických onemocnění. Tělo i psychika většiny lidí nejsou přizpůsobeny skutečným podmínkám existence.
Jóga je dnes patrně jedním z nejlepších prostředků, jak se zbavit nervových a psychických poruch. Pomáhá dostat se z depresí, upevnit sebevědomí. Díky józe si můžeme zlepšit náladu. Harmonizuje a umožňuje si udržet koncentraci tak, že zároveň zůstanete zcela uvolnění. Je vědecky dokázáno, že jóga obnovuje spánek, blokování chronický únavový syndrom, a stimuluje produkci serotoninu.

Důvod č. 3: Příliv energie

Prána - to je životní energie, která je uvnitř i vně člověka.
Praktikování pránájámy (dechová cvičení) učí ovládat tuto energii a rozmísťovat ji po celém těle. Z terapeutického hlediska je pránájáma technika, která pomáhá vyrovnávat energii v těle. Hluboké uvolnění při šavásaně, které může trvat několik minut, má stejný obnovovací efekt jako několik hodin kvalitního spánku.
 
Důvod č. 4: Uchování mládí

Jedna z největších výhod jógy tkví v tom, že prodlužuje mládí a uchovává krásu. Díky mnoha faktorům jóga pomáhá překonat účinky volných radikálů (jeden z hlavních faktorů předčasného stárnutí). Kromě toho, cvičení jógy posiluje pokožku, zlepšuje její pružnost a pevnost, což zase přispívá k zachování mládí.
Pokud všechny ostatní systémy těla pracují bez poruchy, automaticky se zvyšuje odolnost organismu a z těla se zároveň odvádí velké množství toxinů. Stárnutí je pouze stav, kdy počet umírajících buněk převyšuje počet nově vznikajících. Jóga zastavuje umírání starých buněk a podporuje tvorbu nových. To udržuje tělo zdravé, mladé a plné energie.

Důvod č. 5: Duchovní rozvoj

Za účelem přizpůsobení chápání moderního člověka duchovní praxi, se mnoho fitness center snaží dělat z jógy sportovní disciplínu. Na jedné straně to pomáhá jógu popularizovat, zpřístupnit širokému okruhu lidí, ale na druhé straně to příliš zužuje a zjednodušuje její podstatu. Jóga je více než jen fyzické cvičení. Dotýká se člověka v celé jeho celistvosti na buněčné, mentální, intelektuální a duchovní úrovni. Devadesát procent lidí stejně trpí fyzicky, duševně nebo duchovně. Lidské tělo je líné, mysl je v pohybu a duše vyzařuje světlo. Cvičení jógy rozvíjí tělo na úroveň pohybu mysli tak, že mysl i tělo se stávají pohyblivými, načež je předá do světla duše. Tak jóga dává životu nový, vyšší smysl, který vám umožní se dotknout spirituality a najít harmonii na všech úrovních bytí.